Seksualnost je zasigurno jedna od težih tema i velik se broj roditelja osjeća nelagodno i pri samoj pomisli da započne razgovor o tome sa svojom djecom. Često ne znamo kada je i kako primjereno započeti razgovor, a neki se roditelji boje da će otvoreni razgovor njihovu djecu dodatno potaknuti na rani ulazak u spolni život.

Izbjegavanjem ove teme problem nećemo riješiti.

 


Zašto je važno razgovarati?
Većina istraživanja pokazuje da djeca koja osjećaju da mogu slobodno razgovarati s roditeljima o seksu - jer njihovi roditelji otvoreno razgovaraju o tome i pažljivo ih slušaju – imaju manju vjerojatnost da u tinejdžerskoj dobi započnu s rizičnim ponašanjima, za razliku od djece koja ne mogu otvoreno razgovarati s roditeljima o toj temi.

Otvoren razgovor o seksualnosti, ljubavi i intimnim vezama može vašem djetetu omogućiti:

  • spremnije prihvaćanje vrijednosti svoje obitelji
  • bolji razvoj komunikacijskih i socijalnih vještina
  • pomoć u savladavanju vlastitih osjećaja i suočavanju s pritiskom vršnjaka
  • preuzimanje odgovornosti za vlastite odluke i ponašanje

Kada i kako započeti razgovor...
Razgovor o seksu samo je jedna od podtema cjelokupne komunikacije o osjećajima, ljudskim vezama, povjerenju – stoga taj razgovor ne može biti izdvojeni dio izvan toga odnosa jer će biti umjetan, uštogljen i stoga djetetu neuvjerljiv – razvijajte odnos povjerenja i razgovora o emocijama prije! Neka to bude kontinuirani proces, a ne „jedan veliki razgovor“. Pokušajte povezati temu sa svakodnevnim situacijama, u skladu s djetetovim razvojem.

Pokušajte prvo preispitati svoje osjećaje vezane uz seksualnost i intimne veze. Ako vam je neugodno razgovarati s djetetom o toj temi, pročitajte neku knjigu ili popričajte o tome s bliskim prijateljima, rođacima ili liječnikom. Čak i ako ne možete sasvim prevladati osjećaj neugode, ne bojte se priznati to djeci. Možete im reći: “Znaš, neugodno mi je razgovarati o seksu, jer moji roditelji nikada nisu sa mnom pričali o tome. No ja želim da mi slobodno pričamo o svemu, pa te molim da me pitaš sve što te zanima. A ako i ne znam odgovor, pokušat ću saznati nešto više o tome.”

Ne brinite ako ne znate baš sve odgovore na djetetova pitanja jer ono što znate je manje bitno od načina na koji ste odgovorili. Ako djetetu prenesete poruku da ne postoje teme, uključujući seks, koje su zabranjene u vašem domu, sve ostalo biti će lakše.

... što sve reći...

...i još važnije, kako reći – kada s djetetom razgovarate nastojte biti smireni, bez napadanja, osuđivanja i nametanja vlastitih stavova. Potaknite dijete da postavlja pitanja i pažljivo ga slušajte. Otvorenim razgovorom razvija se povjerenje.

Roditelji svakako trebaju djeci objasniti vlastiti stav o seksu. Iako možda neće prihvatiti vaše stavove kako sazrijevaju, barem će ih biti svjesni dok se bore sa svojim osjećajima i kako postupiti u nekoj situaciji.

Važno je da vaše dijete nauči biološke činjenice o seksualnosti, no još je važnije da shvati kako seksualni kontakti uključuju osjećaje, brigu i odgovornost. Razgovorom o emocionalnim aspektima seksualnog odnosa pomažete djetetu u razvoju zdrave, cjelovite seksualnosti i u donošenju dobrih odluka onda kada pritisak vršnjaka bude intenzivniji.

Također, razgovarajte o važnosti međusobnog upoznavanja, vezama, „hodanju“. Naglasite da, za razliku od filmova, gdje se dvoje ljudi upozna i već istu večer završi u krevetu zajedno, u stvarnom životu postoji period upoznavanja – držanje za ruke, odlasci u kino, šetnje parkom i razgovori. Djeca trebaju znati da je to bitan dio veze.

Nekim roditeljima neugodno je razgovarati o seksu s djetetom suprotnog spola. Ovo je sasvim razumljivo, ali nemojte dozvoliti da vam to postane izgovor da ne pričate sa svojim djetetom o tim temama. Ako dijete živi sa oba roditelja, možda će biti manje neugodno da razgovor sa kćeri obavi majka, a razgovor sa sinom otac. To naravno ne mora biti pravilo, dapače katkada dijete ima bolji odnos s roditeljem suprotnog spola i moguće je da uvjerljiviji razgovor obavi upravo taj roditelj. Ako vam je ugodno razgovarati o tome i sa kćeri i sinom, slobodno to učinite. Samo pripazite da zbog razlike u spolu, ove teme ne postanu tabu.

I posljednje, ali vrlo važno...
Kada razgovarate s djecom o seksualnosti vrlo je lako moguće da će neke znanstvene činjenice biti u suprotnosti s vašim religijskim ili moralnim uvjerenjima. No, uskraćivanje tih informacija može dovesti do toga da jednom kada vaše dijete čuje znanstvene argumente izgubi povjerenje u vas i ono što ste mu govorili. Puno je bolje djetetu pružiti cjelovitu informaciju. Ispričajte što znanstvenici kažu o seksualnosti, i objasnite djetetu zašto se s nekim aspektima tih znanstvenih tumačenja ne slažete. Budite otvoreni i podijelite s djetetom svoje vrijednosti, svoja moralna razmišljanja i zabrinutost. Objasnite također da neki drugi ljudi mogu imati drugačije vrijednosti i razmišljanja vezana uz seksualnost. Naglasite da je poštivanje različitosti važno.